Välkommen till vårens aktiviteter för dig som utvecklar äldreomsorgen

Du som arbetar med kvalitets- och verksamhetsutveckling inom äldreomsorgen bjuds in till flera digitala erfarenhetsutbyten och webbinarier på olika teman under våren.

Mötena utgår från olika aktuella teman, flera av dem har direkt koppling till den nya socialtjänstlagen.

Digitala erfarenhetsutbyten

Erfarenhetsutbytena sker digitalt. Du väljer de teman som är aktuella för dig. Du behöver inte anmäla dig i förväg utan ansluter direkt via en Teams-länk.

Mötena inleds med ett kunskapspass och därefter delas olika lokala exempel från äldreomsorgen. Efter presentationerna fortsätter diskussionen i mindre grupper. Då får du kontakt med kollegor som arbetar med samma frågor och kan dela med dig av egna erfarenheter och ta del av andras erfarenheter.

Nedan hittar du mer information och länkar för att ansluta till höstens mötestillfällen på olika teman. Alla erfarenhetsutbyten är klockan 9.00−10.20. OBS logga in fem minuter i förväg!

Erfarenhetsutbytena spelas inte in och kan alltså inte ses i efterhand.

24 februari, 9.00–10.20 – Involvera äldre och medarbetare i utvecklingsarbetet

Det pågår flera stora omställningar i äldreomsorgen, bland annat arbetet med att implementera den nya socialtjänstlagen och omställningen till god och nära vård. Många verksamheter testar därför nya arbetssätt, och mot denna bakgrund ordnar vi detta erfarenhetsutbyte för dig som arbetar med kvalitets- och verksamhetsutveckling i äldreomsorgen.

Delaktighet och inflytande från dem som berörs av utvecklingsarbetet är viktigt för att kunna implementera nya arbetssätt på ett bra sätt.

Presentationsmaterial 

Socialstyrelsen – Delaktighet i utvecklingsarbete

Anslut till mötet

Anslut till mötet och läs mer om digitala erfarenhetsutbytet – Involvera äldre och medarbetare i utvecklingsarbetet

19 mars, 9.00–10.20 – Arbeta med värdegrund i äldreomsorgen

Att äldre personer ska ha ett värdigt liv och känna välbefinnande är ett gemensamt ansvar för alla som arbetar inom äldreomsorgen. Ett sätt att göra detta möjligt är att arbeta med värdegrundsfrågor.

Välkommen till ett digitalt erfarenhetsutbyte om varför värdegrundsarbete är viktigt för den äldre personen. Du får också inspiration till att arbeta med frågorna i vardagen.

Läs mer om digitala erfarenhetsutbytet och anslut till mötet – Arbeta med värdegrund i äldreomsorgen

27 mars, 9.00-10.20 – Involvera äldre och medarbetare i utvecklingsarbetet

Välkommen till ett digitalt erfarenhetsutbyte om hur praktisk träning kan ge färdighet inom äldreomsorgen. Fokus är på basala hygienrutiner men även andra exempel lyfts. Du får veta mer om varför det är viktigt att följa basala hygienrutiner och hur man kan stärka den kunskapen inom äldreomsorgen. Du får också ta del av olika exempel från verksamheter som arbetar med praktisk träning i äldreomsorgen.

Läs mer om det digitala erfarenhetsutbytet och anslut till mötet – Involvera äldre och medarbetare i utvecklingsarbetet

Tidigare erfarenhetsutbyte – Stärk kunskaperna i svenska språket i äldreomsorgen

Att kunna förstå och göra sig förstådda är viktigt för äldre som får insatser från äldreomsorgen. Regeringen har föreslagit att språkkrav ska införas i äldreomsorgen från den 1 juli 2026. Kommunerna och privata utförare ska arbeta för att personalen har de kunskaper i svenska som är relevanta för att genomföra insatser i äldreomsorgen.

Under erfarenhetsutbytet får du veta mer om vad förslaget om språkkravet innebär, vilka stöd finns och planeras för att arbeta språkutvecklande. Du får också ta del av hur andra arbetar med att främja språkutveckling i äldreomsorgen.

Läs mer om digitala erfarenhetsutbytet – Stärk kunskaperna i svenska språket i äldreomsorgen

Presentationsmaterial

Socialstyrelsen – Stärk kunskaperna i svenska språket i äldreomsorgen

Vård- och omsorgscollege – Språkutvecklande arbetsplatser

Webbinarier

Under våren kommer du som utvecklar äldreomsorgen att bjudas in till webbinarier på olika teman. När vi är klara med planeringen av dessa så visas de här och i vårt kalendarium. 

Tidigare genomförda webbinarier

Vill du dela med dig av erfarenheter?

Har du erfarenheter eller frågor som rör något av våra teman? Hör gärna av dig!

Skicka mejl till: Nationellt-Kompetenscentrum-Aldreomsorg@socialstyrelsen.se.

Håll dig uppdaterad – följ oss på LinkedIn

Följ vår LinkedIn-sida Äldreomsorg så får du löpande information om våra aktiviteter.

Senast uppdaterad:
Publicerad: