Tjock- och ändtarmscancer – screening med test av blod i avföringen

Alla regioner bör erbjuda screening för tjock- och ändtarmscancer med test av blod i avföringen, till alla i åldern 60–74 år. I vår screeningrapport kan du läsa mer om hur screeningen bör gå till, och varför den är motiverad.

Screeningrapport med rekommendation och motivering

Vi följer upp vården

I Socialstyrelsens modell för nationella screeningprogram ingår att utvärdera om de nationella screeningprogrammen ger avsett resultat. Det är viktigt att upptäcka om effekten av screeningen försämras eller uteblir.

Utvärderingarna fungerar som ett stöd för prioriteringar och beslut samt ger vägledning om vilka områden som behöver förbättras. Det kan även innebära nya rekommendationer när screeningprogrammet ses över.

Indikatorer

Indikatorer – Screening för tjock- och ändtarmscancer
Artikelnummer: 2025-12-9943 | Publicerad: 2025-12-18

Utvärdering

En utvärdering av screeningen för tjock- och ändtarmscancer har startat och kommer att publiceras i början av 2027.

 

Kontakt

Frågor om screeningrekommendationer

Kontakt

Christina Broman, indikatorer, målnivåer och utvärdering
Senast uppdaterad:
Publicerad: