Involvera äldre och medarbetare i utvecklingsarbetet
Digitalt erfarenhetsutbyte
Många verksamheter testar därför nya arbetssätt, och mot denna bakgrund ordnar vi detta erfarenhetsutbyte för dig som arbetar med kvalitets- och verksamhetsutveckling i äldreomsorgen. Delaktighet och inflytande från dem som berörs av utvecklingsarbetet är viktigt för att kunna implementera nya arbetssätt på ett bra sätt.
Anslut till erfarenhetsutbytet via Teams
Detta är ett av flera erfarenhetsutbyten som Socialstyrelsens nationella kompetenscentrum för äldreomsorg bjuder in till under året.
Upplägg
Erfarenhetsutbytet inleds med ett kunskapspass om delaktighet och inflytande i utvecklingsarbete, leds av Emanuel Åhlfeldt, utredare på Socialstyrelsens nationella kompetenscentrum för äldreomsorg.
Därefter berättar en representant för en verksamhet om deras arbete med att involvera äldre och medarbetare i utvecklingsarbetet. Du har möjlighet att ställa frågor och dela med dig av era arbetssätt via chatten under passet. Efter presentationerna fortsätter diskussionen i mindre grupper.
Frågor som kommer att tas upp:
- Varför är det viktigt att främja en bred delaktighet i utvecklingsarbetet? Vilken roll kan medarbetare och äldre ha i detta arbete?
- Vilka framgångsfaktorer finns det för ett hållbart utvecklingsarbete?
- Vilka erfarenheter och exempel av att göra medarbetare och äldre delaktiga finns i kommuner och verksamheter?
Anmälan
Ingen föranmälan krävs och webbinariet är kostnadsfritt. Detta erfarenhetsutbyte spelas inte in och kan alltså inte ses i efterhand.
Anslut till erfarenhetsutbytet via Teams
Kontakt
Har ni goda erfarenheter av att involvera äldre och medarbetare i utvecklingsarbetet i er verksamhet? Dela gärna med er av ert arbete, både under erfarenhetsutbytet och genom att kontakta oss på Socialstyrelsens nationella kompetenscentrum för äldreomsorg.