Instruktörsutbildningar i Komet ökar tillgänglighet och kvalitet till föräldrastöd
En instruktörsutbildning i Komet innebär att en person som genomgått och godkänts på utbildningen i sin tur är behörig att utbilda gruppledare i den variant som den utbildats i, Komet 3–11 eller Komet 12–18. På så vis blir det enklare att sprida bra metoder med hög kvalitet till kommuner och regioner samtidigt som kostnaderna minskar. Instruktörsutbildningarnas delar som hålls på plats är planerade till den 24–27 augusti 2026 i Stockholm.
Så går instruktörsutbildningen till
Instruktörsutbildningen leds av erfarna instruktörer och metodutvecklare. Utbildningen består av både fysiska träffar, eget arbete och handledning:
- Fysiska träffar: Fyra dagar på plats i Stockholm. De två första dagarna är gemensamma för alla. De två sista dagarna fokuserar på det specifika program du valt.
- Digital träff: En uppföljande halvdag via länk.
- Handledning och certifiering: Du filmar när du utbildar egna gruppledare och får sedan personlig handledning av våra utbildare utifrån dina filmer.
Krav för att delta
Instruktörsutbildningarna är öppna för alla som är utbildade gruppledare som genomfört minst två föräldragrupper. Det vanligaste är att du är anställd inom kommun eller region.
Vad är Komet?
Målgruppen för Komet är föräldrar som upplever mycket bråk och konflikter med sina barn.
Målet med föräldraskapsstödprogrammet är att stärka relationen mellan föräldrar och barn. Bland annat genom att öka positiv kommunikation. I programmet träffas föräldrar i grupp med två gruppledare.
Syftet är att öka föräldrarnas positiva samspel med sina barn och förbättra deras förmåga att hantera vardagsproblem och konfliktsituationer. Då minskar risken för allvarligare beteendeproblem hos barnen på längre sikt.
Forskning och urvärdering kring Kometprogrammet
Komet har utvärderats i flera forskningsstudier med goda resultat. För att säkerställa att programmet verkligen fungerar har forskare jämfört familjer som fått gå programmet med familjer som stått på väntelista eller fått annat stöd.
Resultaten visar att föräldrar som deltagit i programmet:
- upplever ett stärkt föräldraskap, färre konflikter och mindre stress
- visar en tydlig positiv förändring i enkäter som gjorts före och efter programmet
- får en bättre vardag tack vare just innehållet i Komet
- deltar i en verksamhet som är ekonomiskt effektiv för samhället, vilket gör att stödet räcker till fler.
Det finns också starka etiska skäl att använda dessa program. Genom att erbjuda stöd som vi vet ger snabb effekt sparar vi värdefull tid för både barnet och familjen.
Mer om pilotprojektet – instruktörsutbildning i programmet Komet
Socialstyrelsen och MFoF har i samarbete med Stockholms stad tagit initiativ till pilotprojektet. I projektet samverkar Socialstyrelsen också med den ideella föreningen Utilitas.
Pilotprojektet har startats för att göra det enklare att sprida bra metoder med hög kvalitet mellan kommuner. Idag är det ofta svårt för en enskild kommun eller region att på egen hand ansvara för att utbilda, handleda och kvalitetssäkra metoder för hela landet. Genom att utbilda en instruktör kan en kommun eller region försörja sig själv med utbildade gruppledare. Det innebär att tillgängligheten till utbildningarna ökar samtidigt som kostnaderna för kommunerna minskar.