Aktuella statsbidrag för att stärka vården och omsorgen för äldre personer
Äldreomsorgslyftet – för kommuner
Äldreomsorgslyftet syftar till att höja kvaliteten, öka kompetensen och förbättra kommunikationen mellan personal och omsorgstagare i äldreomsorgen. Tanken är att ny och befintlig personal ska få möjlighet att utbilda sig på arbetstid. Från och med 2026 ska bidraget kunna användas för fler utbildningar, bland annat utbildning till språkombudsutbildare och utbildning av chefer i språkutvecklande arbetsplatser.
Kompetenssatsningen har också vidgats, så att även personal på boenden med särskild service för personer med funktionsnedsättning kan studera med stöd av detta statsbidrag. Det gäller personal både på boenden för barn och unga, och för vuxna enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS, 9 § 8 och 9.
Bidraget kan rekvireras från Socialstyrelsen till och med den 15 april 2026.
Äldreomsorgslyftet – läs mer och rekvirera bidraget här
Säkerställa en god omsorg och hälso- och sjukvård för äldre personer – för kommuner
Statsbidraget kan, utifrån lokala behov, användas för att säkerställa en god omsorg och hälso- och sjukvård för äldre personer, samt till att förbättra och utveckla dessa verksamheter. Det kan till exempel handa om att förbättra arbetsmiljön, personalkontinuiteten, den personcentrerade vården och omsorgen för äldre personer, eller det smittförebyggande arbetet.
Bidraget kan rekvireras från Socialstyrelsen till och med den 1 april 2026.
Arbete med hälsosamtal för att motverka ofrivillig ensamhet bland äldre – för kommuner
Syftet är att stötta kommuners arbete med att motverka ofrivillig ensamhet hos äldre personer genom hälsosamtal. Ett strukturerat hälsosamtal med fokus på individens förutsättningar kan ge personer som befinner sig i, eller riskerar att befinna sig i, social isolering en möjlighet att introduceras till aktiviteter som känns meningsfulla och som främjar samhörighet och delaktighet. Statsbidraget kan användas till att starta, förbättra eller utöka arbetet med hälsosamtal.
Bidraget kan rekvireras från Socialstyrelsen till och med den 16 mars 2026.
En mer kunskapsbaserad äldreomsorg – för regionala samverkans- och stödstrukturer (RSS)
RSS:erna får använda medlen till att stärka förutsättningarna för kommunerna att utveckla och upprätthålla en kunskapsbaserad äldreomsorg med fokus på vård och omsorg för personer som har en demenssjukdom.
Sista dag att rekvirera är den 15 april 2026.
En mer kunskapsbaserad äldreomsorg – läs mer och rekvirera bidraget här
Observera att det även finns statsbidrag riktade till kommuner och RSS:er för en mer förebyggande och kunskapsbaserad socialtjänst.
Statsbidrag för FINGER-modellen – för regioner
Statsbidraget kan användas till att initiera, utveckla eller sprida arbete med den multimodala FINGER-modellen. Modellen syftar till att stödja individer till att göra livsstilsförändringar, och på så sätt förbättra den generella hälsan och minska risken för att utveckla demenssjukdomar. Projekten ska omfatta alla fem komponenter av FINGER-modellen:
- hälsosam kost
- fysisk aktivitet
- kognitiv träning
- sociala aktiviteter
- kontroll av hjärt- och kärlrelaterade riskfaktorer.
Kommande statsbidrag: Från och med 16 mars, till och med 15 april 2026, kan regioner ansöka om bidraget från Socialstyrelsen.
Statsbidrag för FINGER-modellen – läs mer och ansök om bidraget här
Håll dig uppdaterad om Socialstyrelsens statsbidrag
Nu kan du också prenumerera på information om statsbidrag. Anmäl dig till vårt utskick, som kommer en gång i månaden.
Prenumerera på information om statsbidrag
Seminarium om Äldreomsorgslyftet 5 mars
Den 5 mars arrangerar Sveriges kommuner och regioner, SKR, ett seminarium, där du får höra Socialstyrelsen berätta om de nya anvisningarna för Äldreomsorgslyftet 2026. Du kommer även att kunna ställa frågor i chatten.
Anmäl dig till seminariet Äldreomsorgslyftet – information och frågor – SKR