Etisk analys och reflektion

Kurser i detta ämne syftar till att ST-läkaren ska kunna använda etisk analys i den egna verksamheten på såväl individ-, familj- som samhällsnivå.

Målgrupp
Klinisk genetik

När i utbildningen
Tidigt, Mitten, Sent

Ämnets innehåll svarar mot delmål enlitg SOSFS 2015:8
Till stor del: c7
Till viss del: c10

Ämnets innehåll svarar mot delmål enlitg HSLF-FS 2021:8
Till stor del: STc7
Till viss del: STc10

Mer specifikt syftar kurs eller kurser i ämnet till att ST-läkaren kan:

  • Förklara grundläggande etiska principer och verktyg för etisk analys.
  • Använda etisk analys och reflektion för att beskriva en händelse eller en situation såväl på individ-, familj- som samhällsnivå.
  • Reflektera kring egen och annans handläggning av patientärenden ur etisk synvinkel.
  • Redogöra för vilka konsekvenser genetisk testning kan få vad gäller möjligheterna att få teckna en försäkring och vilka lagar som reglerar vilka uppgifter försäkringsbolagen får och inte får begära in vid genetisk testning.


Viktig information

Observera att informationen på denna webbsida inte utgör en sökbar utbildningskurs, utan definierar ett specifikt kursämne. Ett kursämne anger de kompetenser en ST-läkare förväntas förvärva genom en eller flera kurser. Syftet är att tillhandahålla ett utbildningsstöd för ST-läkare, handledare och kursanordnare för att främja goda förutsättningar för kompetensutveckling och kvalitetssäkring av utbildningsinsatser under specialisttjänstgöringen.

Är du intresserad av Socialstyrelsens SK-kurser?

Webbplatsen innehåller en kurskatalog med statligt finansierade kurser för läkare som genomgår specialiseringstjänstgöring i Sverige.

Kontakt

För frågor om kursämnen inom ST
Telefon: 075-247 30 00
Senast uppdaterad:
Publicerad: