Anestesiologiska och neurokirurgiska smärtbehandlingar
Målgrupp
Smärtlindring
När i utbildningen
Sent
Ämnets innehåll svarar mot delmål enligt SOSFS 2015:8
Till stor del: c1, c2, c4, c5, c6, c9, c10
Till viss del: c8, c11, c13, c14, c15
Ämnets innehåll svarar mot delmål enligt HSLF-FS 2021:8
Till stor del: STc1, STc2, STc4, STc5, STc6, STc9, STc10
Till viss del: STc8, STc11, STc13, STc14, STc15, STc16
Mer specifikt syftar kurs eller kurser i ämnet till att ST-läkaren kan:
- Redogöra för indikation, principer samt val av preparat för: vanliga perifera blockader (inklusive kontinuerlig infusion med kvarliggande kateter), epidural analgesi och intrathekal analgesi.
- Redogöra för indikation och principer för ryggmärgsstimulering och andra neuromodulationstekniker (inklusive TENS).
- Beskriva möjligheter till neurodestruktiva smärtbehandlingar, i synnerhet vid cancerrelaterad smärta.
- Beskriva möjligheter att, med riktade interventioner (till exempel mot facettleder eller nervrötter), diagnostisera och behandla smärttillstånd som utgår från kotpelaren.
- Beskriva möjligheter och indikationen för att bedöva sympatiska ganglier och visceral afferens.
- Beskriva teknik och prediktiva värden för avancerade intravenösa testningar (till exempel med ketamin, lidokain och opioider).
Viktig information
Observera att informationen på denna webbsida inte utgör en sökbar utbildningskurs, utan definierar ett specifikt kursämne. Ett kursämne anger de kompetenser en ST-läkare förväntas förvärva genom en eller flera kurser. Syftet är att tillhandahålla ett utbildningsstöd för ST-läkare, handledare och kursanordnare för att främja goda förutsättningar för kompetensutveckling och kvalitetssäkring av utbildningsinsatser under specialisttjänstgöringen.