Följa och utvärdera insatser inom överenskommelsen mellan staten och SKR
Varje år gör myndigheterna en delredovisning och tar fram lägesrapporter. Det sker dels genom ett myndighetsgemensamt PM, dels genom lägesrapporter från respektive myndighet. Uppdraget ska slutredovisas 2027.
Syftet med uppdraget är att stärka förutsättningarna hos huvudmännen för att genomföra insatserna, att synliggöra utvecklingen inom området psykisk hälsa och att identifiera frågor som kan behöva prioriteras på lokal och regional nivå. Myndigheterna följer kommuner och regioner för att synliggöra utvecklingen inom överenskommelsens olika delar.
Myndigheterna ska också utvärdera de insatser som kommuner och regioner genomför för att identifiera deras effekt och resultat samt vad i genomförandet av insatserna som har bidragit till eller hindrat önskvärd förändring och varför. Myndigheterna tar huvudansvar för olika delar utifrån sina grunduppdrag och kompetensområden – i dialog.
Delredovisning 2026
Överenskommelsen om strategiska insatser inom området psykisk hälsa och suicidprevention 2025, är kopplad till den nationella strategin för psykisk hälsa och suicidprevention för 2025–2034, och syftar till att stödja dess genomförande. Socialstyrelsen ser att överenskommelsen 2025 på flera sätt är tydligare än tidigare i såväl utformning som kravställning. Det går dock inte ännu att bedöma om den nya konstruktionen medfört några större förändringar avseende resultat och effekter.
I årets delredovisning ingår också en programutvärdering av överenskommelsen 2020–2024. Utvärderingen visar bland annat att det finns ett behov av anpassning till kommuners och regioners olika förutsättningar. Om statliga satsningar inom området i högre grad anpassas efter kommuners och regioners olika behov och förutsättningar skulle det kunna stärka möjligheterna att nå den nationella strategins mål.
Nationell överenskommelse om insatser inom psykisk hälsa och suicidprevention — Folkhälsomyndigheten
Delredovisning 2025
Som tidigare år är det vanligt att kommuner och regioner använder medel från överenskommelsen till kompetensutveckling. Det är särskilt vanligt i kommunerna, där ungefär varannan redovisad insats handlar om kompetensutveckling. Likt föregående år finns också ett fokus på tidiga insatser mot kriminalitet och normbrytande beteende, framförallt hos kommunerna.
Till skillnad från tidigare år har det i överenskommelsen år 2024 inte funnits särskilt avsatta medel för att stärka och utveckla ungdomsmottagningarnas arbete. Det har ändå i stor utsträckning fortsatt prioriterats av kommuner och regioner, även utan öronmärkta medel.
Socialstyrelsen ser att regioner och kommuner i stor utsträckning arbetar tillsammans inom det prioriterade området en mer sammanhållen vård och omsorg för personer med samsjuklighet. Insatserna har också ett stort fokus på just samverkan, vilket tyder på att kommuner och regioner arbetar med de tidigare identifierade samverkansutmaningar som finns inom området.
Lägesrapport 2025 – myndighetsgemensam rapport – Folkhälsomyndigheten
Folkhälsomyndighetens lägesrapport psyisk hälsa och suicidprevention 2025
Delredovisning 2024
Årets uppföljning visar att det är vanligt med förebyggande insatser mot kriminalitet och normbrytande beteende, särskilt riktade till målgruppen barn och unga. Det är också vanligt med insatser som har målsättningen att öka tillgängligheten till vård och behandling.
Socialstyrelsen redovisar i sin lägesrapport en lärande utvärdering av fyra insatser riktade till barn och unga. I utvärderingen har unga och vårdnadshavare intervjuats om sina erfarenheter av genomförda insatser.
Även samverkan, samarbete och samordning är fortsatt prioriterade områden i huvudmännens arbete inom överenskommelsen. Samverkan är en utmanande del av arbetet inom vård och omsorg, men tydliga strukturer och gränssnitt, i kombination med en god dialog och ett gemensamt ansvarstagande, kan vara några av vägarna framåt.
Socialstyrelsen ser att det fortsatt finns behov av att förstärka barns och ungas roll inom kommuners och regioners arbete med delaktighet och inflytande. Delaktighet och inflytande är också viktigt inom området en förstärkt psykiatrisk traumavård, där Socialstyrelsen bedömer att det finns behov av ökad patientmedverkan.
Folkhälsomyndighetens lägesrapport psykisk hälsa och suicidprevention 2024
Delredovisning 2023
Folkhälsomyndighetens lägesrapport psyisk hälsa och suicidprevention 2023
Delredovisning 2022
I den här uppföljningen har Socialstyrelsen särskilt fokuserat på insatser för barn och unga, samverkan för personer med samsjuklighet, ökat patient- och brukarinflytande, förstärkt psykiatrisk traumavård, mobila lösningar samt god vård och omsorg.
Rapporten visar att många insatser är på god väg att uppnå målen. Samtidigt har regionerna och kommunerna kommit olika långt i sina utvecklingsarbeten. Därför finns behov av fortsatt uppföljning och utvärdering, som gynnar lärande, genom att regioner och kommuner skaffar sig mer kunskap om vad som leder eller inte leder till tänkta resultat.
Folkhälsomyndighetens lägesrapport psykisk hälsa och suicidprevention 2022
Delredovisning 2021
I delredovisningen för insatser som genomfördes under 2020 ger Socialstyrelsen och Folkhälsomyndigheten en första bild av vilka utvecklingsområden som kan behöva prioriteras på regional och lokal nivå. Rapporten visar att det finns en stor variation i landet när det gäller typer av genomförda insatser och uppnådda resultat.
Genomförandet av insatser under 2020 har påverkats av pandemin. Inom många områden rapporteras inställda aktiviteter och utbildningar, generella fördröjningar och framflyttade behandlingar. Hos flertalet regioner och kommuner har pandemin också fört med sig en ökad digitalisering och en omställning till nya och effektivare arbetssätt.
Presentation av resultaten från delredovisning 2021 (ppt)