Utskrift från www.socialstyrelsen.se
Publicerad: 2000-10-23 03:00
Artikel "Lex Maria - så började det" från Tandläkartidningen nr 12 år 2000.
För att handla i Socialstyrelsens webbutik måste du ha en webbläsare som stödjer JavaScript. Om du inte har det kan du beställa publikationer genom Socialstyrelsens beställningsservice på telefon 08-779 96 66 eller e-post socialstyrelsen@strd.se.
Publiceringsår: 2000Artikelnummer: 2000-77-34Format: Klamrade bladAntal sidor: 17Språk: SvenskaPris (inkl. moms): 38 kr
I augusti 1936 inträffade fyra tragiska händelser på Maria sjukhus i Stockholm. Fyra personer hade inkommit till sjukhuset med relativt banala åkommor men efter behandling avled de inom en vecka.
Efter utredningar av bland annat polismyndigheten kunde det fastställas att en förväxling skett så att patienterna istället för injektion av bedövningsmedel (etocain) hade fått injektioner av ett desinfektionsmedel (kvicksilveroxicyanidlösning).
Hur förväxlingarna egentligen hade kunnat ske kunde inte entydigt fastställas men brister avseende läkemedelshanteringen och dåliga rutiner vid sjukhuset kunde konstateras.När händelserna väl blev kända agerade myndigheterna snabbt. Redan efter trev veckor hade Överståthållarämbetet upprättat en skrivelse till Kunglig Majestät med begäran om nödvändiga åtgärder.
Resultatet blev en kungörelse av den 15 januari 1937 i vilken styresemannen för en sjukhusinrättning ålades ett rapporteringsansvar till dåvarande Medicinalstyrelsen om någon vid behandling tillfogats skada eller sjukdom eller om man hade anledning att tro att skada eller sjukdom senare skulle kunna uppträda. Anmälan skulle inte enbart göras till Medicinalstyrelsen utan även till polisen.
Det var denna kungörelse som ursprungligen kom att kallas Lex Maria. Noterbart är att den privata sjukvården liksom tandvården i sin helhet inte omfattades av
Lex Maria
Patientsäkerhet
Växel: 075-247 30 00